Magiczna Maremma

Maremma Grossetana, czyli ta wokół stolicy regionu Grosseto to najbardziej południowa część Toskanii. Bardzo ciekawa historycznie kraina zamieszkała już przez Etrusków, którzy stworzyli tutaj trzy ważne miasta: Populonię, Roselle i Vetulonię.

W średniowieczu te słabo zaludnione tereny wejdą w posiadanie republiki sieneńskiej, która będzie wykorzystywać je ekonomicznie, głównie jako pastwiska, za korzystanie z których będzie pobierać znaczne sumy pieniężne. Maremmańskie pastwiska staną się tym samym zalążkiem pierwszego banku jakim jest Monte dei Paschi di Siena. Pascolo, pasco to po włosku pastwisko.

Z czasem źle eksploatowane tereny stają się nieużyteczne, zamieniają w bagna i mokradła rodzące choroby takie jak malaria. Trzeba będzie poczekać do XVIII wieku i pierwszych prac zainicjowanych przez ówczesnych władców Toskanii, Lotaryńczyków: osuszanie błot, budowa kanałów; reformy te kontynuowane będą w XX wieku. Tym razem będzie to połączone z rozbudową infrastruktury, zmianami w rolnictwie i nową polityką imigracyjną.

Dziś Maremma to żyzne tereny rolnicze z uprawą winnej latorośli i oliwek na pierwszym miejscu, hodowlą bydła i owiec.

A co dla turysty?

Turysta znajdzie tutaj przepiękną, nieskażoną naturę, pola z potężnymi drzewami oliwnymi i uporządkowane winnice na zboczach.Turysta zakocha się w łagodnych wzgórzach, raz czerwonych, raz szarych, nie kończących się połaciach pól, na których samotnie królują rozłożyste dęby.

Średniowieczne miasteczka przycupnięte wysoko, do dziś otoczone murami zapraszają na swoje wąskie, kamienne uliczki, pełne cienia i zapachów przygotowywanych potraw. Bo Maremma to też raj dla smakoszy: poczynając od wina, czerwone morellino di Scansano czy białe z Pitigliano, doskonała oliwa z oliwek, poprzez biologiczne sery owcze pochodzące z rodzinnych gospodarstw, doskonałą wołowinę, dziczyznę, a kończąc na rybach i owocach morza. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Na wieczór proponuję spacer brzegiem morza obserwując lisy czy tez sarny, które wyszły na poszukiwanie strawy i wcale nie obawiają się człowieka.

Magiczna Maremma to miejsce dla turysty, który chce oderwać się od zgiełku miasta i zanurzyć w nieskażonej naturze i poczuć jej częścią. Doskonałe połączenie odpoczynku aktywnego z błogim rozleniwieniem jakie niezbędne jest na każdych wakacjach!