Co warto zobaczyć we Florencji?

 

Duomo Santa Maria del Fiore

To punkt na mapie Florencji, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie zwiedzania miasta. Warto tam zajrzeć, chociażby ze względu na to, że to zachwycający budynek, jaki powstawał przez ponad 100 lat. Duomo Santa Maria del Fiore to niezwykła katedra, ponieważ jej ceglana kopuła jest największą tego typu na świecie. Kiedyś budynek odgrywał istotną rolę w miejskich wydarzeniach, natomiast teraz przyciąga rzesze turystów. Nie tylko ze względu na piękne, zabytkowe wnętrze, ale i niezwykły widok na Florencję, który możesz podziwiać ze szczytu kopuły. Wejście na taras widokowy należy wykupić, pokonac 473 schodki, ale zapewniam, że warto na własne oczy zobaczyć panoramę tego cudownego włoskiego miasta. Możesz również cieszyć się niezwykłym widokiem po wejściu na dzwonnicę Campanile di Giotto, ale najpierw i tu musisz pokonać 414 stopni.

Co możesz zobaczyć wewnątrz katedry Santa Maria del Fiore? Na przykład wspaniałe freski. Jeden z nich jest autorstwa Domenico di Michelino i przedstawia Dantego na tle jego wizji Nieba, Piekła i Czyśca. Na szczególną uwagę zasługują jednak freski autorstwa Giorgio Vasariego znajdujące się na wnętrzu kopuły i przedstawiające przejmujące i sugestywne obrazy Sądu Ostatecznego.

Piazza della signoria

Poznaj niezwykły plac znajdujący się w centrum Florencji, który bogaty jest w zabytki będące dziełami sztuki – zdecydowanie jest tutaj co podziwiać, a o dokładnej historii tego miejsca dowiesz się więcej podczas wycieczki ze mną. Powstawał między XII a XIV wiekiem i od zawsze pełnił funkcję politycznego centrum miasta. Aby powstał, najpierw zburzono wiele znajdujących się tutaj domów. Jest otoczony przez ważne dla miasta pałace, na przykład Palazzo del Tribunale della Mercatanzia, czyli średniowieczny sąd handlowy. To jednak Palazzo Vecchio jest najważniejszym budynkiem znajdującym się na placu, to siedziba władz politycznych miasta.

Oprócz tego, możesz podziwiać tutaj liczne rzeźby, m.in. Fontannę Neptuna z XVIw zbudowaną z marmuru i brązu. W jej pobliżu znajduje się również granitowa płyta o niezwykłym znaczeniu – została ona umiejscowiona tam, gdzie dokonano egzekucji Savonaroli. Chętnie opowiem Ci więcej o tej kontrowersyjnej postaci podczas naszej wycieczki. Na Piazza della Signoria stoi również słynna kopia rzeźby Michała Anioła – Dawid, której oryginał znajduje się w Akademii Sztuki.

Ponte Vecchio

Jeśli turyści mieliby wymienić najbardziej charakterystyczne miejsca we Florencji, z pewnością pośród nich znalazłby się Ponte Vecchio, czyli Stary Most. Mieści się on w centrum miasta, rozpościerając się nad rzeką Arno w jej najwęższym miejscu. Jest to kamienna konstrukcja o niebanalnym wyglądzie, która pierwotnie zbudowana była z drewna. Podnosząc do góry głowy zobaczymy prywatne przejście wielkiego księcia, ponad kilometrowy powietrzny korytarz łączący Palazzo Vecchio z Palazzo Pitti.

Co ciekawe, jest to jedyny most we Florencji, który nie uległ zniszczeniu przez Niemców podczas II wojny światowej. Jaki jest tego powód? Otóż podczas odwrotu nie zdążyli oni zdetonować ładunków wybuchowych, dzięki czemu Ponte Vecchio możemy podziwiać do dziś. Turystyczna nazwa mostu – Most Złotników nie jest przypadkowa. Przez pewien czas funkcjonowały na nim wyłącznie sklepiki rybne i mięsne. Pod koniec XVI wieku książę Ferdynand I Medyceusz zarządził, że mogą tam znajdować się jedynie warsztaty jubilerów i złotników.
Odtąd most kusi i wabi swoimi witrynami wypełnionymi biżuterią najlepszych florenckich złotników.

Ogród Boboli

Czy Florencja to tylko zabytki, takie jak pałace, place i rzeźby? Otóż nie! Jednym z moich ulubionych miejsc jest Ogród Boboli, czyli Giardino di Boboli będący największym parkiem w mieście, a którego powierzchnia rozciąga się aż na 11 hektarach. Zarówno ci, którzy potrzebują chwili oddechu, jak i wielbiciele rzadkich odmian roślin i oryginalnych kompozycji, znajdą tutaj cos dla siebie. Zapraszam Cię na niezwykły spacer do Ogrodu Boboli, podczas którego będziesz mógł nacieszyć oczy i zrelaksować się.

Giardino wyróżnia się nie tylko swoją wielkością, ale i tym, że jest pierwowzorem typu „ogrodu włoskiego”. Dzięki temu, że położony jest na wzgórzu można z niego podziwiać niezwykły widok na Florencję. Zieleń to jednak nie wszystko, bowiem twórca parku pragnął skupić się na obecności licznych elementów upiększających, a w szczególności posągów. Znajdziesz tutaj więc wiele rzeźb, które przedstawiają postacie mityczne, a także fontanny, groty i oczka wodne. Źródłem wody dla wszystkich tych wspaniałości, które skrywa park jest rzeka Arno.

Piazzale Michelangelo

Dla fanów zapierających dech w piersiach widoków i wspaniałych panoram miast, które mogłyby służyć za pamiątkową widokówkę proponuję odwiedzenie Piazzale Michelangelo. Podczas pobytu we Florencji jest to niewątpliwie jedno z miejsc, w jakim warto się pojawić, aby zaczerpnąć nieco oddechu i przez kilka chwil nacieszyć oczy wspaniałym otoczeniem. To położony na wzgórzu punkt widokowy, który nie wymaga zakupu biletów ani ustawiania się w długich kolejkach. Można do niego dojechać autobusem lub samochodem, a także dojść pieszo schodami – Rampami Poggiego. Ta ostatnia droga to dodatkowo okazja, aby odbyć dobry dla zdrowia spacer!

Piazzale Michelangelo jest punktem widokowym w formie tarasu, z którego możesz podziwiać panoramę Florencji. Został wybudowany w XIX wieku, a w jego centrum ustawiona jest kopia rzeźby Dawida Michała Anioła, wykonana z brązu.

Nieopodal tarasu znajduje się również budynek, który pierwotnie miał służyć za muzeum, jednak obecnie mieści w sobie restaurację i bar La Loggia.

Santa Croce

Na Twojej liście miejsc do zwiedzania we Florencji polecam umieścić również świątynię franciszkańską Santa Croce, czyli kościół pod wezwaniem Świętego Krzyża. Znajduje się w niedalekim sąsiedztwie od florenckiej katedry (około 800 metrów). To majestatyczna konstrukcja, w której podziwiać będziemy wspaniałe freski Giotta, prekursora Renesansu, bogate kaplice rodzinne oraz cenne witraże z XIV wieku. W głównej kaplicy poznamy barwnie opowiedzianą historię Krzyża Świętego na freskach Agnolo Gaddiego.

Kościół Santa Croce słynie jednak przede wszystkim z tego, że jest miejscem pochówku wybitnych postaci. Spoczywa tutaj m.in. Michał Anioł, Galileusz, Macchiavelli, Gioacchino Rossini. Mamy też i polskie akcenty: leży tu uważana w swoim czasie za jedną z najpiękniejszych kobiet Europy Zofia Zamojska czy też Michał Kleofas Ogiński, autor słynnego poloneza. Są tu sarkofagi wsparte o ściany świątyni jak i kamienne płyty grobowe na posadzce. To niewątpliwie nadaje świątyni niepowtarzalnego klimatu, którego warto doświadczyć samemu. Wielki pisarz francuski Stendhal to tutaj właśnie poczuł dziwne poruszenie, słabość, które zostaną później zbadane i potwierdzone jako zaburzenie określone mianem „syndrom Stendhala”.

Plac Świętego Krzyża, na którym znajduje się kościół, jest równie interesujący i pełen niespodzianek jak sama świątynia.

Kościół San Miniato

Jedną z florenckich budowli sakralnych, które warto zobaczyć jest jedna z najstarszych tego typu znajdujących się w mieście – to kościół San Miniato. Jego budowa rozpoczęła się już w 1070 roku. Budynek został ukończony w 1207 roku i jest to jedna z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych świątyń romańskich w mieście. Zobaczymy tu jedyny we Florencji przykład 3 poziomów świątyni: miejsce dla wiernych, krypta oraz podwyższone prezbiterium i chór. W centrum króluje renesansowa kaplica zbudowana w 1448 roku (Capella del Crocefisso).

Wnętrze kościoła San Miniato jest przebogate, a co je wyróżnia to między innymi marmurowe wzory geometryczne. W Zakrystii zwiedzający mogą podziwiać okazałe freski z historiami z życia świętego Benedykta, patrona Europy.
Warto wspomnieć też o niezwykłej legendzie dotyczącej powstania budowli. Minias, grecki kupiec, a może i książę armeński po swojej męczeńskiej śmierci, którą poniósł we Florencji, miał wziąć swoją odciętą głowę i ponieść ją aż na wzgórze poza miastem. Tutaj, w miejscu gdzie oddał swój ostatni dech powstała później świątynia pod jego wezwaniem.
Na tyłach kościoła monumentalny cmentarz, na którym spoczywa m.in. autor książki „Przygody Pinokia” Carlo Collodi.

Fiesole

Zwiedzanie Toskanii nie musi oznaczać spędzania czasu tylko w jej stolicy Florencji – proponuję również odwiedzić okoliczne miejscowości, aby nacieszyć oczy niezwykłymi krajobrazami. Jedną z nich jest Fiesole znajdujące się zaledwie 8 kilometrów od Florencji. To malownicza miejscowość położona na wzgórzach, dzięki czemu zawdzięcza swój magiczny klimat, dosłownie i w przenośni. Zachęcam do wybrania się tutaj, ponieważ okolica jest naprawdę urzekająca, a widoki zapierają dech w piersiach.

Fiesole to jednak nie tylko wspaniała przyroda i widoki niczym z pocztówek, ale i godne odwiedzenia zabytki. Miasto posiada starożytne korzenie, ponieważ zostało założone przez Etrusków. Znajdują się w nim liczne atrakcje archeologiczne, choć te głównie już z czasów rzymskich, na przykład ruiny term – Le Terme czy Teatr Rzymski, czyli Teatro Romano. Zwiedzając miasto będziesz miał okazję podziwiać również perły architektury, między innymi willę Medyceuszy czy inne pałace pamiętające czasy Renesansu.

Kościół Santa Maria Novella

Jedną z charakterystycznych budowli sakralnych we Florencji, którą zdecydowanie warto zobaczyć jest kościół Santa Maria Novella znajdujący się przy placu o tej samej nazwie. Trudno przejść obok niego obojętnie, ponieważ wyróżnia się marmurową fasadą, która została stworzona według nowatorskich wówczas zasad Renesansu. Na górze fasady widnieje dumnie nazwisko sponsora Giovanniego Rucellai i towarzyszące mu herby rodzinne. Prace nad wzniesieniem kościoła rozpoczęto już w drugiej połowie XIII wieku, fasadę dołączono zaś dopiero w XV wieku, o czym przypomina zresztą dokładna data na samej fasadzie. Wnętrze kościoła jest gotyckie, trójnawowe.

Ponieważ kościół budowany był długo, możemy zobaczyć w nim dzieła zarówno średniowieczne jak i wczesnego oraz dojrzałego Renesansu. Jednym z kluczowych fresków jest na przykład “Święta Trójca” autorstwa Masaccio, wybitnego renesansowego twórcy.

W kaplicy ołtarza głównego podziwiać możemy historie Chrystusa i św. Jana Chrzciciela przeniesione na florencki grunt. Znawcy twierdzą, że mistrzowi Ghirlandaio towarzyszył młody Michał Anioł.

Plac Santa Maria Novella

To przepiękny plac, którego historia związana jest z powstaniem dominikańskiego kościoła Santa Maria Novella. Można tu zatrzymać się na chwilę i doświadczyć iście florenckiego klimatu przyglądając się barwnej fasadzie kościoła w popołudniowym, gorącym włoskim słońcu. Warto tutaj przyjść również wieczorem i spędzić miło czas w jednej z pobliskich restauracji. Atmosfera jest przyjemna i relaksująca, na placu odbywają się również często lokalne festyny i festiwale, stąd wyruszają na przyklad drużyny biorące udział w zawodach w piłce nożnej florenckiej.

Na przeciwległych krańcach placu znajdują się dwa marmurowe obeliski służące niegdyś jako punkty zwrotne dla koni podczas wyścigów organizowanych przez Medyceuszy.

Podczas ostatnich renowacji tego miejsca usunięto miejsca parkingowe oraz zamknięto niektóre uliczki, dzięki czemu stało się ono nieco spokojniejsze i bardziej klimatyczne. Pojawiły się trawniki i różane klomby, umieszczono też ławki, na których można przycupnąć podczas spaceru i napawać się wyjątkową atmosferą tego miejsca.

Ogród Bardini

Dla tych, którzy potrzebują chwili wytchnienia od zwiedzania wspaniałych toskańskich zabytków i ucieczki od tłumów proponuję odwiedzić ogród Bardini, będący synonimem kontrolowanego chaosu. W przeciwieństwie do bardziej popularnych ogrodów Boboli, znajduje się tam mniej turystów, a przyroda jest bardziej dzika. Znajduje się on niedaleko Ponte Vecchio (do którego można przejść spacerem) i na wzgórzu Boboli, dlatego możemy podziwiać tam nie tylko zielone trawniki, szumiące strumyki, zachwycające kwiatowe rabaty i liczne fontanny, ale i piękny widok na miasto. To, jak wygląda dziś, zawdzięczamy Stefano Bardiniemu dzięki przeprowadzonej modernizacji w 1913 roku.

Co wyjątkowego możemy znaleźć w ogrodzie? Na uznanie zasługują romantyczne alejki, schody barokowe (niestety nie można z nich korzystać, ale można je podziwiać), niewielkie rzeźby w zakątkach, las angielski – którego styl również łączy się z chińskim, a przede wszystkim tunel fioletowych wisterii. Kwitnący tunel to wprost nieziemski widok, jakiego warto doświadczyć na własne oczy.

Region Chianti

Kwintesencja iście włoskiego klimatu – region Chianti z pewnością zostanie w Twojej głowie na długi czas. Nie ma wyznaczonych granic administracyjnych, które jednoznacznie wskazywałyby jego początek i koniec, natomiast możemy określić jego położenie jako centralny punkt Toskanii, pomiędzy Florencją a Sieną. W XVIII wieku stanowił obszar wokół trzech miast (Radda, Gaiole i Castellina), natomiast został on rozszerzony przez renomę, jaką zdobyło wino produkowane na tym terenie.

Jako wyróżnik regionu Chianti możemy bowiem wymienić wino określane jako Classico – jeśli pochodzi z tutejszych winnic i jest zgodne z tradycyjnymi recepturami, oznaczane jest symbolem czarnego koguta. Oprócz skosztowania lokalnego wina warto również wybrać się na przejażdżkę malowniczą drogą Chiantigiana łączącą Florencję ze Sieną. Uznawana jest za najpiękniejszą w Toskanii, a w jej pobliżu znajdują się liczne gospodarstwa (nie tylko z winnicami, ale i gajami oliwnymi), posiadłości w typowo toskańskim stylu i urokliwe wzgórza.