Historia Florencji to również Medyceusze — ród, który niewątpliwie miał ogromny
wpływ na miasto

Rodzina drobnych kupców, którzy by poprawić swój wizerunek, twierdzili, że wywodzą się od Etrusków wskazując również na swą bogatą przeszłość wojskową. Tak w skrócie można streścić rodowód Medyceuszy, który ostatecznie skończyli jako jedna z najbogatszych dynastii europejskich. Ich droga do bogactwa rozpoczyna się we Florencji, do której przybyli w XIII wieku przyczyniając się do ogromnego rozwoju miasta.

Początki…

Pierwsza wzmianka o dynastii pojawia się w dokumencie, który datowany jest na ok. 1216 rok. Wspomina on, że Bonagiunta de’ Medici zostaje nominowany na członka rady miejskiej Florencji. To wyróżnienie oraz fakt, że Bonagiuntego wymieniono z nazwiska – sugeruje, że ród wyjątkowo dobrze radził sobie w początkowych latach przebywania w mieście, zajmując w nim ważne stanowiska. Dzięki innemu dokumentowi dowiadujemy się, że Medyceusze świadczyli usługi finansowe, gdyż w roku 1240 roku Bonagiunta i jego brat Chiarissimo udzielili pożyczki jednemu z florenckich klasztorów. Poza tą dwójkę wiemy również, że i inni parali się tym zawodem, podobnie jak wielu późniejszych potomków rodu, którzy zgodnie z rodzinną tradycją stawali się bankierami — jak się okazało jednymi z najlepszych.

Bankierzy kontynentu

Ród Medyceuszy nigdy nie narzekał na biedę, jednak złota mieli znacznie mniej od międzynarodowych banków należących do innych florenckich rodów, jak Peruzzi czy Bardi, co było widać np. przy płaceniu podatków. Mianowicie w 1314 roku, z racji przynależności do cechu bankierów, Medyceusze musieli zapłacić zaledwie 3 floreny podatku, podczas gdy ród Peruzzich musiał przekazać ich aż 18. Sytuację finansową rodziny mocno zmienił prawnuk Chiarissima – Averardo, który dał się poznać jako prawdziwy włoski przedsiębiorca. W spadku pozostawił on swoim synom dom bankowy prowadzący działalność na terenie całego Półwyspu Apenińskiego. Jego wpływy znacznie przyczyniły się do stworzenia potęgi Florencji bardzo rozwijając bankowość jako nową gałąź gospodarki. Dzięki temu członkowie rodu w 1322 roku mieli na tyle duży majątek, by ich nazwisko pojawiło się w czołówce 264 najbogatszych osób stanowiących ówczesną elitę florenckich przedsiębiorców.