Miejsca sakralne we Florencji — Kościół San Miniato al Monte

Zwiedzając Włochy z przewodnikiem warto odwiedzić perły romańskiej architektury. Jedną z nich jest kościół San Miniato al Monte znajdujący się we Florencji na ulicy Via delle Porte Sante. Budowa świątyni trwała od 1018 do 1207 roku i słynie ona dziś między innymi z renesansowej kaplicy zaprojektowanej przez Michelozza oraz fasady udekorowanej kolorowymi marmurowymi inkrustacjami.

Znajdując się z przewodnikiem w kościele San Miniato al Monte zwróćmy uwagę przede wszystkim na kryptę, która jest najświętszą i najstarszą częścią świątyni. Skrywa ona w sobie relikwie świętego męczennika Miniasza. Samo sklepienie krypty udekorowano zostało pod koniec XIII wieku freskami przez Taddea Gaddiego – ucznia Giotta.

Nie tylko świątynia

Ciekawostką jest fakt, że jedna z kompozycji ozdabiających posadzkę kościoła San Miniato al Monte służy jako funkcjonujący do dziś zegar słoneczny przedstawiający poszczególne znaki zodiaku. W dzień letniego przesilenia, światło słońca dosięga tejże dekoracji, oświetlając znak Raka i zaznaczając w ten sposób nadejście najdłuższego dnia w roku. Obecnie, w dobie nowoczesnych czasomierzy, zegar ten może wydać się przestarzały, jednak stosowana dawniej technologia wciąż potrafi zadziwić.

Legendy

San Miniato, czyli święty Miniasz, był prawdopodobnie armeńskim księciem żyjącym w III wieku n.e., czyli w dobie panowania Cesarstwa Rzymskiego. Ówczesnym władcą był Decjusz, cesarz panujący zaledwie dwa lata, który to postanowił powrócić do dawnej religijności Cesarstwa. Decjusz zmuszał obywateli do uczestnictwa w publicznych obrzędach ku chwale rzymskich bogów. Miniasz przebywajacy wówczas we Florencji odmówił wykonania cesarskiego nakazu z racji swej chrześcijanskiej wiary. W efekcie zostal pojmany i torturowany na arenie florenckiego amfiteatru. Według legendy, po tym jak obcięto mu głowę, ten wziął ją do ręki, wspiął się na szczyt pobliskiego wzgórza i poprosilł, by to właśnie w tym miejscu pochowano jego szczątki i wybudowano kościół ku jego czci.