Muzea, w których dzieci się nie nudzą

Florencja słynie z artystów – związany z nią byli giganci sztuki, tacy jak Michał Anioł, Leonardo da Vinci, Botticelli i wielu wielu innych. Autorowi „Mony Lisy” i „Damy z gronostajem” można poświęcić we Florencji nieco więcej czasu. Dzieciom na pewno spodoba się Museo Leonardo da Vinci. Znajdziesz tutaj ok.40 propozycji maszyn, które powstały na podstawie szkiców artysty i pozwalają przeprowadzić różnego rodzaju doświadczenia. Prototyp domofonu, domowej siłowni czy samolotu rozbudzi wyobraźnię każdego! A interaktywność w muzeum (stanowiska podzielone zgodnie z czterema żywiołami) na pewno zachwyci Twoje dziecko!

Kolejne miejsce na mojej liście florenckich muzeów – Museo Stibbert – to propozycja, by zapoznać się z wyglądem broni oraz zbroi z różnych kręgów kulturowych (europejskich,islamskich, japońskich). Chcesz wiedzieć jak wyglądał japoński samuraj czy ciężkozbrojny rycerz europejski, jak bogato zdobione hełmy i miecze nosili wojownicy islamscy, wybierz się koniecznie do tego muzeum gdzie oprócz sal można też pospacerować po parku w stylu angielskim. Jest on otwarty codziennie niezależnie od muzeum.

Szpital Niewiniątek – Museo degli Innocenti, to jedyne w swoim rodzaju muzeum. Poznamy historię najstarszego sierocińca w Europie i los jego pierwszych wychowanków. Wzruszające są sale, w których przedstawia się kolejne etapy życia sierotek i drobiazgi do nich należące często pozostawione przez rodzinę w nadziei, że któregoś dnia dziecko powróci do rodzinnego domu…. Budynek mieści w sobie również dzieła, które były ofiarowywane szpitalowi przez hojnych darczyńców, często wdzięcznych wychowanków instytutu.

Jeśli z kolei chcesz dać dzieciom szansę, by zasmakowały odrobiny nauki, nie ma lepszego miejsca niż La Specola – muzeum historii naturalnej, w którym znajduje się niezwykle interesująca kolekcja zakonserwowanych zwierząt: gigantyczna salamandra, hipopotam z Boboli, dar dla Medyceuszy, ktory zyl w ogrodzie Boboli kilka lat, żółwie z Galapagos czy też zabalsamowany krokodyl przywieziony z Egiptu przez florenckiego badacza Roselliniego .

A dla miłośników piłki nożnej koniecznie „Museo del calcio”, czyli muzeum włoskiego futbolu. Poznacie tutaj bohaterów włoskich zwycięstw na mistrzostwach świata, pieczołowicie przechowywane nagrody, koszulki zwycięzców, stroje drużyn itp.

Muzea we Florencji, w których dzieci się nie nudzą? Wymienione przeze mnie powyżej na pewno będą stanowić atrakcje, które przypadną maluchom (ale nie tylko) do gustu i zachęca do dalszych poszukiwań!