Palazzo Vecchio pałac Medyceuszy z wieżą, którą trzeba koniecznie zwiedzić

Jeśli interesują nas historyczne miejsca okraszone ciekawostkami i tajemnicami, to obowiązkowym punktem naszej
wycieczki będzie Florencja. Kiedy już się tam znajdziemy, to zwróćmy uwagę na Palazzo Vecchio czyli Stary Pałac
znajdujący się przy Piazza della Signoria. To właśnie na tym placu odkrywamy niesamowite rzeźby wykonane przez mistrzów takich jak Baccio Bandinelli, Ammannati czy Giambologna. Naszym oczom ukaże się również kopia “Dawida” dłuta Michała Anioła.

Oczywiście to miejsce obowiązkowo odwiedźmy z przewodnikiem, który udzieli nam szczegółowych informacji. Przybliżmy sobie jednak historię tego placu, gdyż jest ona niezwykle ciekawa. Budowę pałacu rozpoczęto pod koniec XIII wieku, a jego projektantem był Arnolfo di Cambio. Funkcja budynku nie zmieniła się na przestrzeni lat, gdyż od zawsze służył on jako siedziba władzy politycznych miasta: najpierw republiki florenckiej, potem księcia, a następnie, i zresztą do dzisiaj, prezydenta miasta. Obiekt pełni również funkcję muzeum sztuki, w którym znajdują się dzieła światowej klasy mistrzów, do których należą Donatello, Michał Anioł, czy Bronzino, ale również Vasari.

Wieża, czyli główny punkt podróży

Pałac posiada wieżę, która była i jest najwyższa w mieście, na jej szczycie zaś lew wskazuje punktualnie pogodę, jaka miasto czeka. Kiedyś miejsce, z którego straż strzegła granic Florencji, dzisiaj służy turystom jako punkt, z którego rozpościera się niezwykła panorama miasta. Niemal na szczycie wieży cela więzienna dla specjalnych więźniów republiki nazywana pieszczotliwie „hotelikiem”. Jej gośćmi byli między innymi Kosma Stary czy też Girolamo Savonarola.

Ciekawostki

Palazzo Vecchio pojawił się w wielu filmach co w zasadzie nie powinno dziwić. Najbardziej znane to „Hannibal Lecter” czy też “Inferno” na podstawie powieści Dana Browna. Tamtejszy Salon Pięciuset służył za scenografię podczas kręcenia filmu.

O więcej tajemnic i ciekawostek polecamy zapytać przewodnika!