Przyroda we Florencji — miejsca, aby odpocząć i jednocześnie nacieszyć oczy

Giardino delle Rose, Palazzo Pitti, Giardino di Boboli, Giardino Bardini i Fiesole. To miejsca, które idealnie nadają się do odpoczynku, spokojnego spaceru, podziwiania architektury i poznania historii. Pamiętajmy jednak, że najwięcej ciekawostek i smaczków na temat tych obiektów dostarczy nam sam przewodnik. W tym artykule pokrótce powiemy dlaczego są one tak wyjątkowe. Zainteresowany? Zatem zapraszamy do lektury!

Giardino delle Rose

Florencki ogród różany to miejsce, które znajduje się w części Oltrarno, niedaleko Piazzale Michelangelo. Od wiosny do jesieni kwitnie tam imponująca ilość krzewów różanych, wśród których wyznaczono ścieżki oferujące zwiedzającym niezapomniany spacer w towarzystwie płatków we wszystkich odcieniach różu, bieli i czerwieni, które pieszczą nozdrza cudowną, niezwykle aromatyczną wonią. Giardino delle Rose to także łakomy kąsek dla naszych oczu, gdyż ogród cieszy nie tylko bogactwem krzewów, ale również oczkiem wodnym, rzeźbami i zapierającym dech w piersiach widokiem na stolicę Toskanii. Jest to miejsce idealne zarówno do samotnego odpoczynku, jak i spędzania romantycznych chwil z drugą połówką. Należy je odwiedzić, zwłaszcza że wstęp do tej różanej oazy jest całkowicie bezpłatny!

Palazzo Pitti

Odpoczynek niekoniecznie musi wiązać się z czasem spędzonym na łonie natury. Osoby spragnione obcowania z wielką sztuką powinny odwiedzić Palazzo Pitti.

Mieści on w sobie kompleks muzealny, w którego skład wchodzą między innymi:

  • Galleria Pallatina
  • Galleria d’Arte Moderna
  • Museo degli Argenti
  • Galleria del Costume
  • Museo delle carrozze
  • Apartamenty królewskie

Znajdziemy tutaj przebogate kolekcje medycejskie, między innymi dzieła Tycjana i Rafaela, sztukę XIX- i XX-wieczną, kolekcje klejnotów medycejskich, cudeńka wykonane ze srebra, bursztynu, kości słoniowej i innych szlachetnych minerałów, ale i galerię kostiumów czy też powozy książęce. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie! Co więcej, w muzeum odbywają się wystawy czasowe. To doskonała okazja, by w pełni poznać kulturę i dziedzictwo Florencji i jej mieszkańców!

Giardino di Boboli

Na tyłach Palazzo Pitti rozpościera się rozległy Ogród Boboli założony na życzenie kobiet z rodu Medyceuszy. W dużej części znajduje się na wzgórzu, stąd przepiękny widok jakim mozna napawać się po wejściu na wyższe partie ogrodu. To pierwszy ogród w stylu renesansowym, który da początek ogrodom w stylu francuskim. Fontanny, oczka wodne, sadzawki, groty to obraz natury, nad którą panuje mądra ręka człowieka czyniąc ją sobie przyjazną i miłą. A w tym wspaniałym otoczeniu blisko dwie setki rzeźb, które możemy podziwiać spacerując po tej ogromnej i bardzo różnorodnej przestrzeni. Pozwala nam to wszystko zrozumieć uniwersalny charakter Florencji.

Giardino Bardini

Istnieją takie miejsca we Florencji, które nie znajdują się na liście popularnych atrakcji. Jednym z nich jest Giardino Bardini w części Oltrarno. Dzięki temu jest on nieco mniej zatłoczony niż inne popularne miejsca i sprawia, że możemy się w nim w pełni delektować spokojem i pięknym krajobrazem. Ogród liczy sobie kilka hektarów zagospodarowanych w rozmaity sposob. Znajdziemy tutaj oprócz fontann, barokowych tarasów i monumentalnych schodów także sad owocowy czy gaj oliwny. Z góry rozciąga się niesamowita panorama miasta. Na szczególna uwage zasługuje też tunel z glicynii, które są uznawane w Toskanii za jeden z symboli wiosny i odrodzenia. Spacer pod wiszącymi nad głową girlandami liliowych kwiatów ściąga wiosną tłumy — zakochanych i nie tylko!

Fiesole – malownicze miasteczko nieopodal Florencji

A co z miejscami poza Florencją? Je również warto odwiedzić, zwłaszcza jeśli szukamy spokojniejszej atmosfery z dala od zgiełku miasta. Tutaj szczególnie polecamy Fiesole – urokliwe miasteczko położone na wzgórzach nad Florencją. Oferuje ono nie tylko piękne widoki na miasto i okolicę, ale także fascynujące ruiny starożytnego miasta rzymskiego: z dobrze zachowanym teatrem czy termami. Pozostałe atrakcje tego antycznego miasteczka polecamy odkryć z przewodnikiem!