Spacer nad Arno Ponte Vecchio

Uważaj na zbyt głośną rozmowę podczas zwiedzania Mostu Złotników. Podobno do dzisiaj lokalne władze podsłuchują mieszkańców. Chociaż warto, bo spacer nad Arno Ponte Vecchio w towarzystwie przewodnika będzie niezapomniany.

Florencja słynie z przepięknej architektury, kuchni oraz klimatu. Warto jednak szczególnie skupić się na zabudowaniach, bo to właśnie Arno Ponte Vecchio jest ikoną tego włoskiego miasta. Każdego roku przechodzi przez niego tysiące turystów, którzy spragnieni są niezapomnianych widoków oraz spacerów w otoczeniu kolorowych domków rozciągających się wzdłuż najstarszego włoskiego mostu.

Obecnie most ma prawie siedem stuleci. Niestety, w tym czasie Arno Ponte Vecchio był niszczony przez liczne powodzie i ataki najeźdźców, więc w pewnym momencie konieczne było zaprojektowanie go według planów Taddeo Gaddi oraz Neriego di Fioravante. Na jego temat nie brakuje wielu legend oraz plotek przekazywanych z ust do ust. Jeśli więc chcesz poznać więcej informacji, to zaleca się pomoc przewodnika. Jasne jest natomiast to, że…

Od wojny i ryby aż po sztukę i kulturę

Choć istnieje wiele opowieści, dlaczego tak się stało, pewne jest to, że podczas II Wojny Światowej we Florencji ocalał tylko jeden most – był nim Arno Ponte Vechhio. Wszystko dlatego, że cofające się wojska niemieckie nie zdetonowały podłożonych ładunków. A czemu ten element architektury często nazywany jest Mostem Złotników? Odpowiedzią są ryby.

W XV wieku lokalne władze nakazały, aby rzeźnicy i rybacy handlowali gdzieś indziej, bo smród i wyrzucane resztki po zwierzętach przeszkadzają mieszkańcom. Jakiś czas później w okolice mostu wprowadzili się jubilerzy i złotnicy – ta tradycja widoczna jest do dziś, bo spacerując nietrudno dostrzec liczne sklepiki sprzedające kosztowności.

Ciekawostka

Władcy kochali słuchać głosu pospólstwa, dlatego wykorzystując ścieżkę, mogli oni z łatwością podsłuchać, co sądzi się na ich temat. Ale to tylko legenda. Oczywiście pewnych rzeczy dowiesz się podczas spaceru z przewodnikiem, który uchyli większego rąbka tajemnicy