Toskania na sportowo

 

Większości z nas Florencja i Toskania kojarzą się, całkiem zresztą słusznie, ze wspaniała architekturą, wybitnym malarstwem, zapierającymi dech w piersiach krajobrazami i doskonałą kuchnią. To wszystko prawda, ale Toskańczyk cieszy się też życiem biorąc w nim aktywny udział. Oto kilka propozycji, aby wakacje w Toskanii stały się prawdziwą okazją do zadowolenia nie tylko ducha, ale i ciała:
 

Corri La Vita

We wrześniu można wziąć udział w biegu o życie. To maraton, który narodził się we Florencji, w 2003 roku z inicjatywy Bony Frescobaldi. Jego celem jest gromadzenie funduszy na leczenie i rehabilitację kobiet dotkniętych rakiem piersi. Od pierwszej edycji, bieg spotkał się z entuzjastycznym odzewem mieszkańców Florencji i nie tylko. Ponad 37.000 ochotników stanęło na starcie w 2019 roku. Trasy są dwie: pierwsza liczy sobie 11km, druga 6,2km. Obydwie prowadza przez najpiękniejsze zakątki Florencji, uczestnicy mogą po zakończonym biegu wejść do obiektów normalnie niedostępnych dla zwiedzających.

Maratona di Firenze

W ostatnią niedzielę listopada, we Florencji, odbywa się maraton na trasie standard, czyli 42,195km. Od 1984 roku atleci z całego świata przybywają do Florencji, aby zmierzyć swe siły w tej przepięknej scenerii.

Maratona di FirenzeMaratończyk

Fiorentina

Florencka drużyna piłki nożnej, popularnie nazywana VIOLA (od koloru koszulek, viola czyli fiolet). Florentyńczycy kochają swoja drużynę i dopingują jej w dobrych i złych momentach. Jeżeli chcesz obejrzeć na żywo mecz Fiorentiny we Florencji, wystarczy odpowiednio wcześniej zakupić bilet i udać się na stadion w dzielnicy Campo di Marte. Widok z trybun jest dodatkowym atutem: malownicze wzgórza Fiesole rysują się na błękitnym niebie w szczególnie urzekający sposób.
Można połączyć mecz z wizyta w pobliskim muzeum piłki nożnej, gdzie na boisku obok odbywają się również treningi drużyny narodowej Włoch.

Flaga ViolaKibice Viola

Calcio Storico Fiorentino

To florencka piłka nożna, niewiele mająca wspólnego z tradycyjnym futbolem, ale przez to nie mniej emocjonująca. To skrzyżowanie piłki nożnej, boksu i rugby, wszystkie chwyty dozwolone! Aha, i stroje rodem z XVI wieku, oprócz butów, oczywiście. To wszystko na placu Świętego Krzyża, który zamienia się wtedy w swojego rodzaju arenę, na której walczą miedzy sobą współcześni “gladiatorzy”.

Colcio Storcio arenawalki calcio storcio

Autodromo del Mugello lub Mugello Circuit

https://mugellocircuit.com/it/

Dla miłośników Ferrari niepowtarzalna okazja, aby poczuć się kierowcą Formuły 1, możliwość obejrzenia torów, padocku, ale przede wszystkim bycia pilotem mitycznej Ferrari 458 „Italia”. Autodromo Mugello gości również motocyklowe mistrzostwa świata MOTO GP. Możliwość uczestnictwa w jazdach próbnych zarówno motocyklowych jak i samochodowych.

Czerwone Ferrari 458 Italiamotocykl w Pit Stop

Toskania z lotu ptaka

Wyobraz sobie lot balonem nad lagodnymi wzgorzami Chianti: zaczyna switac, pierwsze promienie slonca oswietlaja kamienne domy toskanskie i zalewaja swiatlem winnice i gaje oliwne, wydaje sie, ze dole rozciaga sie iscie rajska kraina.
Moge pomoc w realizacji tego marzenia organizujac lot balonem trwajacy okolo godziny o wschodzie sloca, zakonczony toskanskim sniadaniem na lonie natury.

balon nad winnicą

Rafting

Chcesz poczuć dreszcz emocji bedąc na pokładzie specjalnego pontonu i pokonując nurt górskich rzek Toskanii? Zapraszam na rafting! To nie tylko spora dawka adrenaliny, ale przede wszystkim świetna zabawa i możliwość podziwiania natury od strony rzeki, oglądanie miejsc niedostępnych w inny sposób. Lima, Sieve czy Arno to tylko niektóre toskańskie rzeki gotowe zaoferować niezapomniane widoki i równie niezapomniane przeżycia!

Zachód słońca na raftinguRafting